Какво казват лекарите за лечението на запекa
Какви са причините за запек, колко дни можете да изкарате без движение на червата, как да го лекувате, хранене, упражнения, масаж
Всеки понякога страда от запек или липса на движения на червата. Но, хората които живеят със запек през цялото време предизвикват истинско съжаление. Това е ужасен дискомфорт и влошено здравословно състояние.
В тази статия събрахме мнението на лекарите за запек при възрастните: какви са причините, как да се справите, какво да ядете и дали самомасажът ще помогне.
Запек причини и колко дни можете да изкарате без движение на червата?
Запекът е бавно, затруднено или системно недостатъчно изхождане – по-малко от 4 на седмица. Променя се и консистенцията на изпражненията, те стават твърди и накъсани.
Ако няма изпражнения повече от два или три дни, това е запек. Внимателно преразгледайте с какво се храните и какво пиете. Например, сухата храна, без зеленчукови салати, без плодове и без зърнени храни, може да предизвика запек. А също и ако вместо 6-8 чаши вода на ден пиете само силно кафе, а вечер – алкохол.
Запекът провокира анални фисури. Болката може да причини фобия от изпражненията. В този случай трябва да използвате лаксативи, да изключите пикантните храни и алкохола. Може да се направи микроклизма с топла вода, а може и да се вземе някакво леко разхлабващо средство.
ЛАКСАРЕН АКТИВ на GREWIA е хранителна добавка, която спомага за мекото и удобно движение на червата. Билковите екстракти, включени в състава на ЛАКСАРЕН АКТИВ, имат лек стимулиращ ефект върху интерорецепторите на дебелото черво, повишавайки двигателната функция на стомашно-чревния тракт. ЛАКСАРЕН АКТИВ елиминира основните причини за чревната мудност и укрепва мускулите. ЛАКСАРЕН АКТИВ съдейства за нормализиране на стомашно-чревния мотилитет и установяване на редовно изхождане.
Разбира се, всичко което сте решили да предприемете, за да се справите със запека, трябва да обсъдите с лекар. Може да е диетолог, може да е и гастроентеролог. Но, преди тях ще се консултирате с личния лекар. Консистенцията на нормалните или дори здравословните изпражнения трябва да е мека, с форма на „наденица“. При това положение няма да имате нужда да се съветвате с каквито и да е медицински специалисти.
Причини за запек
Причините за запека могат да бъдат дехидратация, стрес, недостиг на фибри, преяждане и нездравословна храна. Запекът често може да бъде и страничен ефект от приема на някои лекарства. Може да се появи при хора на всяка възраст, но е по-често срещан при по-възрастните. Една трета от възрастните над 60 години страдат от този проблем. В риск са жените, особено бременните и родилките, както и офис служителите, които живеят на принципа – легло – кола – офис стол – диван – легло. И като цяло – хора, които не се движат много.
Как да премахнете запека
Пийте повече, най-малко 6 чаши чиста вода на ден. Препоръчително е водата да не е много студена, а със стайна температура или леко затоплена.
Сутрин може да се направи така нареченото „азиатско изплакване“ на червата. Първо бавно се изпива една чаша топла вода, а след това не много силен зелен чай, подсладен с малко мед. Половин час след като сте изпили чая, може да закусите. Когато настъпи дехидратация, тялото започва да изтегля вода от всички тъкани, включително и от дебелото черво, предупреждават лекарите.
Кафето дехидратира (затова добрите кафенета го сервират с чаша вода!), но кофеинът може да стимулира движенията на червата, защото кара чревните мускули да се свиват. Чаят също съдържа кофеин. Но чаят с джинджифил ще ускори храносмилането. Ментата е постоянен помощник и на тези, които страдат от запек, тъй като насърчава движението на червата. Лайката отпуска, включително и червата. Коренът от глухарче облекчава лекия запек.
Ако имате проблеми с изхождането, създайте си навика да пиете топло мляко за стимулиране на червата, особено с добавяне на масло гхи.
Естествените пробиотици, които възстановяват здравословните бактерии в храносмилателната система, се съдържат в киселото зеле и натуралното кисело мляко без подсладители и консерванти. Не пропускайте тези продукти.
Хранене при запек
Фибрите са спасител за хората, страдащи от запек. Разтворимите фибри придават обем на изпражненията, докато неразтворимите увеличават скоростта на движение на фекалната материя през дебелото черво. Трябва да консумирате 25-30 грама диетични фибри на ден – това е един от основните медицински съвети за тези, които имат лениви черва.
Храни, богати на фибри (както разтворими, така и неразтворими): зеленчуци, плодове, бобови растения, включително леща, овесени ядки, ленено семе, трици. Има и хранителни добавки с фибри под формата на капсули или прах.
Включете зехтин в диетата
Зехтинът е много полезен за храносмилането. Подобрява движението на храната през червата, стимулира производството на жлъчни киселини, а те от своя страна активират чревните рецептори. 2-3 супени лъжици зехтин с храната трябва да бъдат правило за човек, страдащ от запек (ако не е изложен на риск от наднормено тегло).
Народна медицина и домашни средства за лечение на запек
Още от времето на нашите баби сините сливи се считат за добър домашен лек срещу запек. Той не е загубил своята актуалност днес. Освен фибри сушените сливи, както и пресните, съдържат сорбитол, който има слабително действие. Ако нямате сини сливи под ръка, използвайте стафиди и смокини.
И медът, и копърът са леки, но ефикасни лаксативи. Не е необходимо да се отказвате от Омега-3. Полиненаситените мастни киселини естествено стимулират движението на червата. Омега в естествената си форма може да се намери в червената риба, авокадото и лененото масло.
Естествено слабително е рициновото масло. То не само смазва червата, но и ги кара да се свиват. Приемайте рициново масло по 1-2 чаени лъжички на гладно. След около 8 часа движението на червата трябва да се подобри. Но не забравяйте, че не можете да използвате този метод редовно.
Билката сена също е естествено слабително средство, известно от много дълго време. Тя може да бъде много ефективна и действа няколко часа след консумация. Лечебното растение се приготвя като чай.
Упражнение и масаж при запек
Не сядайте, не се залежавайте излишно, станете и излезте навън – поне на разходка. Дори малко физическа активност ще ви помогне да направите червата по-активни. Ако имате сили, бягайте или танцувайте. Лекарите казват , че и двете са полезни.
При запек е добре да се практикува и йога. Ротационните движения на торса ще бъдат особено полезни – в този случай червата се компресират, изпражненията се омекотяват и излизат по-лесно.
Масажът на корема е много добра практика
Освен това не е нещо, което изисква специални умения, нито е времеотнемащо. Лежейки по гръб, натискайте леко стомаха по посока на часовниковата стрелка за около 10 минути, за да помогнете за изтласкване на изпражненията през дебелото черво. Този масаж трябва да се прави 2 пъти на ден.
Не се увличайте по клизмите. Те ще помогнат, ако трябва и за кратко време да се отървете от запека. Това е нещо, подобно на бърза помощ, но не е лечение.
Не отлагайте консултацията с гастроентеролог!
Когато сините сливи на празен стомах и топлата вода с мед или лимон не помагат, време е да посетите лекар. Ето в кои случаи не бива да се отлага:
- ако забележите кръв в изпражненията;
- видът на изпражненията се е променил – станали са тънки или подобни на лента;
- внезапно се появи дисфункция на червата , особено след 50 години;
- страдате от запек, отслабнали сте много, въпреки че не сте променили хранителните си навици и предпочитания;
- имате коремна болка или дискомфорт преди или след изхождане;
- запек и диария се редуват;
- има болка в ректума;
- апетитът се е влошил, появило се е отвращение към определени храни;
- умората настъпва по-бързо;
- не е ясно защо температурата ви се повишава;
- страдате от запек и имате фамилна анамнеза за рак на дебелото черво и ректума, улцерозен колит и болест на Крон.